اخبار سید ابراهیم رئیسی در رسانه‌ها

circle

پربیننده‌ترین اخبار سید ابراهیم رئیسی

circle

آخرین اخبار سید ابراهیم رئیسی

بیوگرافی سید ابراهیم رئیسی

سید ابراهیم رئیسی در ۲۳ آذر ۱۳۳۹ در مشهد به دنیا آمد. وی در خانواده‌ای مذهبی و دارای سابقه دینی و روحانی بزرگ شد. تحصیلات ابتدایی خود را در مشهد گذراند و سپس برای تحصیلات حوزوی به قم رفت. در حوزه علمیه قم، تحت تعلیمات علمای برجسته‌ای چون آیت‌الله بهشتی و آیت‌الله مطهری قرار گرفت و به تحصیل علوم اسلامی پرداخت. وی در رشته حقوق قضایی نیز تحصیل کرد و موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد در این رشته شد.

ازدواج و خانواده

سید ابراهیم رئیسی در سال ۱۳۶۲ با جمیله علم‌الهدی، دختر آیت‌الله احمد علم‌الهدی، ازدواج کرد. همسر او دکترای علوم تربیتی دارد و استاد دانشگاه است. این زوج دو دختر دارند که هر دو در حوزه تحصیلات عالیه مشغول به فعالیت هستند. خانواده رئیسی همواره در کنار یکدیگر حضور فعال داشته‌اند و از نظر اجتماعی و فرهنگی نیز به امور مختلفی مشغول هستند.

فعالیت‌های قضایی و سیاسی

رئیسی فعالیت‌های خود را در دستگاه قضایی از سال ۱۳۵۹ به عنوان دادیار کرج آغاز کرد و پس از آن به تدریج به سمت‌های مهم‌تری مانند دادستانی تهران و معاونت اول قوه قضاییه منصوب شد. از سال ۱۳۹۴ به عنوان رئیس سازمان بازرسی کل کشور و سپس دادستان کل کشور فعالیت کرد. در سال ۱۳۹۶ به عنوان تولیت آستان قدس رضوی منصوب شد و فعالیت‌های فرهنگی و اقتصادی این نهاد را مدیریت کرد.

تولیت آستان قدس رضوی

سید ابراهیم رئیسی در سال ۱۳۹۶ به عنوان تولیت آستان قدس رضوی منصوب شد. در این سمت، او مسئولیت مدیریت بزرگترین موقوفه جهان اسلام را بر عهده گرفت و در حوزه‌های مختلف از جمله فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی فعالیت کرد.

انتخابات ریاست جمهوری

سید ابراهیم رئیسی در سال ۱۳۹۶ برای اولین بار به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران شرکت کرد اما در این انتخابات به حسن روحانی باخت. وی در سال ۱۴۰۰ مجدداً نامزد انتخابات ریاست جمهوری شد و این بار با کسب اکثریت آرا به عنوان هشتمین رئیس جمهور ایران انتخاب شد. در دوره تبلیغات انتخاباتی، وی بر مباحثی چون مبارزه با فساد، عدالت‌طلبی و بهبود شرایط اقتصادی تاکید داشت.

دوران ریاست جمهوری

رئیسی در ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ به عنوان رئیس جمهور ایران سوگند یاد کرد و دوران ریاست جمهوری خود را آغاز نمود. وی در این دوره با چالش‌های متعددی مانند مشکلات اقتصادی، تحریم‌های بین‌المللی و مسائل اجتماعی مواجه بوده است.

فوت در حادثه‌ی سقوط هلی‌کوپتر

رئیسی در تاریخ ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ برای افتتاح سد خداآفرین و سد قیز قلعه‌سی (قلعه دختر) به استان آذربایجان شرقی سفر کرده بود که در مسیر بازگشت، بالگرد حامل او دچار سانحه شد. در این سانحه ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور وقت، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه وقت، مالک رحمتی استاندار آذربایجان شرقی، سید محمدعلی آل هاشم امام جمعه و نماینده ولی فقیه وقت تبریز، سید مهدی موسوی رئیس یگان حفاظت رئیس‌جمهور و سه خلبان بالگرد با نام‌های سید طاهر مصطفوی، محسن دریانوش و بهروز قدیمی کشته شدند.