اخبار مرتضی پورعلی‌گنجی در رسانه‌ها

circle

آخرین اخبار مرتضی پورعلی‌گنجی

مرتضی پورعلی گنجی بازیکن فوتبال 31 ساله و مدافع میانی تیم پرسپولیس یکی از چهره‌های محبوب و معروف فوتبال ایران است. هرچند که پورعلی گنجی فعالیت در عرصه فوتبال را از سنین بسیار کم آغاز کرد اما با درخشش در بازی‌های جام ملت‌ های آسیا 2015 بود که توانست به دوران اوج محبوبیت و معروفیت در فوتبال دست یابد.

او فعالیت حرفه‌ای در عرصه فوتبال را در سال 1384 با بازی در یکی از تیم‌های شهرش یعنی تیم پیکان بابل آغاز کرد.  پس از آن در سال 86 به تیم پاس تهران پیوست و دو سال هم به صورت موقت برای تیم احسان ری به زمین رفت. مرتضی پورعلی گنجی در تابستان 1393 توسط کارلوس کی روش برای حضور در اردوی تدارکاتی تیم ملی فوتبال ایران دعوت شد و پس از آن به عضویت رده سنی بزرگسالان تیم ملی فوتبال ایران درآمد. در ادامه این مطلب قصد داریم تا بیوگرافی کاملی از مرتضی پورعلی گنجی، این بازیکن موفق ایرانی را با شما به اشتراک بگذاریم.

بیوگرافی مرتضی پور علی گنجی

مرتضی پورعلی گنجی متولد 30 فروردین سال 1371 شمسی است که در شهر بابل استان مازندران در خانواده‌ای از قشر متوسط جامعه به دنیا آمد. حسینی فوتبال را از 8 سالگی در زمین چمن روستای پدری آغاز کرد و بعدها با پیوستن به تیم پیکان بابل پا به عرصه فوتبال حرفه‌ای گذاشت. او درباره سال‌های شروع فوتبال این طور می‌گوید:

((اوایل توپ جمع کن بودم! حدود 8 ساله بودم که با برادرم به زمین فوتبال روستایمان گنج افروز در بابل ، می‌رفتیم. به دلیل سن کمم در بازی تیم برادرم توپ جمع کن بودم. بعد از یکی دو سال که سنم بیشتر شد به همراه برادر بزرگترم در تیم فوتبال بازی می‌کردم. بعد از آن پا به تیم مدرسه‌ای گذاشتم. ما در جام رمضان مدرسه تیم می‌دادیم و من از کلاس سوم برای تیم کلاس پنجم بازی می‌کردم و این انگیزه زیادی به من می‌داد که با دو کلاس بالاترم بازی می‌کنم. پس از آن یحیی عباسی در دوره راهنمایی من را به تیم مدارس بابل معرفی کرد و با این تیم قهرمان استان مازندران شدیم.))

او تحصیلاتش را در رشته تربیت بدنی تا مقطع لیسانس ادامه داد اما پس از آن تنها به بازی فوتبال پرداخت و به دنبال ادامه رشته دانشگاهی خود نرفت. پورعلی گنجی متولد روستای پایین‌ گنج‌ افروز شهر بابل است که یک برادر و خواهر بزرگ‌تر از خود دارد. زمانی که در مقطع دوم راهنمایی تحصیل می‌کرد، معلم ورزش مدرسه استعداد مرتضی در بازی فوتبال را جدی‌ گرفت و او را به تیم منتخب شهر بابل معرفی کرد. او پس از عضویت در این تیم توانست به مقام قهرمانی در بازی‌های استانی دست یابد. در سال 1384 پس از کسب مقام قهرمانی در بازی‌های استانی مازندران و عملکرد درخشان او در طول این بازی‌ها، توانست نظر مسئولان باشگاه پیکان بابل را به خود جلب کند و در  13 سالگی به عضویت رده جوانان تیم پیکان بابل درآید.

مرتضی درباره سال‌های عضویت در پیکان و پس از آن این طور می‌گوید: ((سال بعد از قهرمانی در بازی‌های استان مازندران کاپیتان تیم منتخب مدارس بابل بودم و به تیم پیکان بابل پیوستم، از بابل 25 نفر برای تست پاس به تهران آمدیم و تنها من را انتخاب کردند. در تهران خوابگاه نداشتم و حدود 9 ماه خانه دایی‌ام زندگی کردم که لطف زیادی به من داشتند. پس از آن استقلال و سایپا من را می‌خواستند اما من به تیم احسان ری رفتم چون سرمربی آن تیم من را می‌شناخت. زندگی سختی در این تیم داشتم، در اتاق ما موش رفت و آمد می‌کرد، سه ماه در خوابگاه فقط ساندویچ خوردم!))

موقعیت مرتضی در ورزش حرفه‌ای فوتبال تنها نتیجه تلاش و پشتکار خود اوست، او از کودکی زمانی که تنها 8 سال داشت با اعتماد به علاقه‌ای که نسبت به فوتبال داشت پا به زمین چمن گذاشت و تمام تلاشش را کرد تا خود را در زمین چمن جای دهد و در این رشته موفق باشد. او دو الگوی ورزشی دارد. الگوی فوتبالی داخلی این بازیکن جواد نکونام و الگوی خارجی او در فوتبال راموس است. مرتضی درباره الگوهای فوتبالی‌اش اینطور می‌گوید:

((زمانی که هافبک دفاعی بودم بازی آقا جواد را می‌پسندیدم چراکه هم گل می‌زد و هم در کارهای دفاعی عالی بود. خیلی سخت است که 10 سال در اروپا متداوم بازی کنید و کاپیتان شوید اما این کار را آقای نکونام انجام داد. البته بازیکنان دیگری چون علی دایی، مسعود شجاعی، مهدی مهدوی کیا و علی کریمی نیز در اروپا بازی کردند، که کار هرکسی نیست. به هر حال جواد نکونام الگوی من در فوتبال است.

الگوی خارجیم راموس است؛ من تا به الان دو گل ملی زده‌ام و طرفداران شادی من بعد از گل‌ها را به راموس تشبیه کرده‌اند،  فعلاً اسم راموس روی من است و سعی می‌کنم که از او الگوبرداری کنم.))

قد مرتضی پورعلی گنجی 187 سانتی متر است و 80 کیلوگرم وزن دارد. این بازیکن در مجموع در 246 بازی باشگاهی و 54 بازی ملی حضور داشته است. او موفق شد تا در جریان این بازی‌ها 24 گل به ثمر برساند.

مرتضی پورعلی گنجی در حال حاضر مدافع میانی تیم پرسپولیس است که در دسته لیگ برتر فوتبال خلیج فارس بازی می‌کند.

دوران فوتبال حرفه‌ای

مرتضی پورعلی گنجی ورزش حرفه‌ای در فوتبال را از سال 1386 با عضویت در تیم پاس تهران آغاز کرد. البته او پیش‌تر از آن در سن 13 سالگی برای شروع فوتبال و تمرینات حرفه‌ای به تیم پیکان بابل پیوسته بود. در نهایت در سن 15 سالگی از میان یک جمع 25 نفره که برای تست استعدادیابی تیم پاس تهران آمده بودند، امتیاز قبولی را کسب کرد. او تنها شرکت کننده از میان بازیکنان شهر بابل بود که توانست امتیاز قبولی برای پیوستن به ترکیب اصلی تیم پاس تهران در رده جوانان را کسب کند.

البته اولین قدم برای ورود پورعلی گنجی به عرصه فوتبال حرفه‌ای تنها به تیم پاس ختم نشد. درست همزمان با قبولی در تست جوانان پاس، علی دوستی مهر، مربی فعلی تیم فوتبال نوجوانان ایران هم از مرتضی پورعلی گنجی برای حضور در بازی‌های ملی دعوت کرد.

مرتضی پورعلی گنجی درسال‌های فوتبال حرفه‌ای مجموعا با 7 تیم باشگاهی قرارداد امضا کرده است. همچنین او از سال 2015 سابقه حضور و بازی در تیم‌های باشگاهی خارجی را نیز در کارنامه‌اش دارد. پورعلی گنجی تاکنون در ترکیب تیم‌های نفت تهران، تیانجین تدا چین، السد قطر، العربی قطر، اوپن بلژیک، شنژن چین و پرسپولیس تهران پا به زمین مسابقات گذاشته است.

همچنین او پس از بازی در رده سنی نوجوانان و جوانان تیم ملی کشور، پیش از برگزاری مسابقات جام ملت ‌های آسیا 2015، برای نخستین بار توسط کارلوس کی ‌روش برای حضور در اردوهای آمادگی پیش از جام به تیم ملی بزرگسالان ایران دعوت شد.

پورعلی گنجی موفق شد تا پس از پایان اردو آمادگی ملی نامش در لیست نهایی تیم ملی برای حضور در این رقابت‌ها قطعی شود. در ادامه به بررسی مهم‌ترین تیم ها و باشگاه هایی که مرتضی پور علی گنجی در آن‌ها حضور داشته است، می‌پردازیم.

باشگاه  نفت تهران

مرتضی پورعلی گنجی 3 سال پس از شروع فوتبال حرفه‌ای در تیم پاس تهران به تیم نفت تهران ملحق شد. او در سال 1389 بعد از دو سال سابقه بازی در پاس تهران و یک سال بازی در تیم احسان ری، به رده سنی بزرگسالان نفت تهران پیوست.

پورعلی گنجی برای 5 فصل پیاپی در ترکیب اصلی تیم نفت به زمین چمن رفت و در مجموع با ثبت آمار 79 بازی و 3 گل از این باشگاه خداحافظی کرد. او پس از اتمام قرارداد 5 ساله با تیم نفت تهران با امضای قراردادی یک ساله راهی کشور چین شد.

باشگاه پرسپولیس

پورعلی گنجی پس از دو سال حضور در تیم العربی به تیم شنژن چین پیوست و بعد از اتمام قراردادش با این تیم در سال 1401 به طور رسمی به عضویت تیم پرسپولیس تهران درآمد. او با یک قرارداد دو ساله که با مسئولان باشگاه پرسپولیس بسته بود، از چین راهی تهران شد و در حال حاضر در پست مدافع میانی در دسته لیگ برتر خلیج فارس برای تیم پرسپولیس  به زمین می‌رود.

مرتضی پورعلی گنجی از سال 1401 تاکنون در 37 بازی تیم پرسپولیس حضور داشته  و در جریان این بازی‌ها دو بار گلزنی کرده است. همچنین او موفق شد تا در 2 فصل حضورش در تیم پرسپولیس تهران، به ترتیب مقام قهرمانی در لیگ برتر فوتبال خلیج فارس، قهرمانی جام حذفی و قهرمانی جام برتر فوتبال ایران را در کارنامه خود ثبت کند.

باشگاه السد

مرتضی پورعلی گنجی پس از اتمام قراردادی که با تیم تیانجین تدا چین بسته بود با امضای قراردادی یک ساله راهی قطر شد. او در بهمن ماه 1394 با قراردادی یک ساله چین را به مقصد دوحه ترک کرد. این قرارداد در سال 1395 به مدت دو سال دیگر نیز تمدید شد.

در سه فصلی که پورعلی گنجی عضو تیم السد قطر بود توانست در لیگ ستارگان قطر بازی کند و مهم‌ترین افتخارات تیمی او نیز در همین سه سال رقم خورد. پورعلی گنجی موفق شد تا در 3 فصل حضورش در تیم السد قطر، به ترتیب مقام قهرمانی در جام ولیعهد قطر، جام امیر قطر و جام شیخ جام قطر را در کارنامه خود ثبت کند.

در طول این سه سال او در 61 بازی برای تیم السد به زمین چمن رفت و در طول این بازی‌ها 9 بار دروازه تیم حریف را به نفع تیم السد باز کرد.

باشگاه تیانجین تدا

سال 1393 بود که مرتضی پورعلی گنجی برای اولین بار بازی در یک تیم خارجی را تجربه کرد. درست پس از درخشش او در مسابقات جام ملت‌های آسیا 2015 که در استرالیا برگزار شد، پیشنهادات خارجی این بازیکن آغاز شد؛ اما اولین تجربه او برای بازی در زمین مسابقات تیم‌های خارجی در کشور چین رقم خورد. پورعلی گنجی در تاریخ 6 اسفند 1393 با قراردادی یک ساله به تیم تیانجین تدا یا تیم تیانجین تایگرز چین پیوست.

پورعلی گنجی در سال 2015 در تیم تیانجین تدا، در دسته سوپر لیگ چین بازی کرد. در طول این یک سال او در 27 بازی حضور داشت و در مجموع این بازی‌ها 2 گل برای تیم تیانجین تدا به ثمر رساند.

تیم ملی ایران

کارلوس کی روش در سال 2015 از مرتضی پورعلی گنجی برای حضور در اردوهای آمادگی جام ملت‌های آسیا دعوت کرد. البته پورعلی گنجی پیش از این در رده‌های دیگر از تیم ملی بازی کرده بود اما با دعوت کی روش به طور رسمی به عنوان عضوی از ترکیب تیم ملی بزرگسالان کشور شناخته شد.

او درباره حضور خود در تیم ملی این طور می‌گوید:

((من در زمان وینگادا در کنار تیم ملی امید حضور داشتم و درست است نتوانستیم در اینچئون نتایج درخشانی بگیریم اما گل زدم و توسط آقای کی روش دیده شدم. پس از آن با تیم ملی به اردوی پرتغال رفتیم و در این اردو آقای کی روش به من گفت که تو را نمیشناسم اما شنیده‌ام که بازیکن خوبی هستید، یادم می‌آید همان شب در دفترم نوشتم که باید آنقدر تلاش کنم تا در تیم ملی بمانم. خوشبختانه در بازی‌های دوستانه و اردوها توانستم خودم را به آقای کی روش نشان دهم.))

نخستین بازی ملی پورعلی گنجی در رقابتی دوستانه مقابل عراق رقم خورد. عملکرد حرفه‌ای او در طول این بازی باعث شده تا سرمربی تیم ملی او را به عنوان عضوی ثابت در ترکیب اصلی تیم در باقی بازی‌های این جام نیز به زمین چمن بفرستد.

این بازیکن فوتبال سابقه حضور در جام جهانی فوتبال 2018 را نیز در کارنامه خود دارد. او یکی از نفرات اصلی در ترکیب تیم ملی در بازی‌های جام جهانی 2018 بود و در هر سه دیدار به صورت فیکس در زمین بازی حضور داشت.  بازی درخشان مرتضی در طول این مسابقات باعث شد تا پس از این پیشنهادات زیادی از سوی باشگاه‌های خارجی و اروپایی دریافت کند، حتی پس از این دیدارها برای مدت کوتاهی به باشگاه اوپن بلژیک پیوست اما به دلایل نامشخص قرارداد یک ساله او در تیم اوپن نیمه کاره رها شد و پورعلی گنجی به تیم العربی دوحه پیوست.

بازی‌ درخشان مرتضی پورعلی‌گنجی در پست دفاع میانی در جام جهانی فوتبال 2018 باعث شد تا برای بار دیگر به صورت فیکس در هر 6 مسابقه جام ملت‌های آسیا 2019 حضور داشته باشد و در نهایت نیز به همراه تیم به مرحله نیمه نهایی صعود کند. او برای تمام سال‌هایی که به عنوان بازیکن ملی به زمین رفته است، آمار حضور در 53 بازی ملی با 3 گل و 3 پاس منجر به گل را در کارنامه‌اش دارد.

تیم ملی امید ایران

مرتضی پورعلی گنجی پیش از حضور در تیم ملی بزرگسالان کشور برای مدت دو سال با پیراهن تیم ملی امید ایران در مسابقات حاضر شد. او از سال 2012 به مدت دو سال در 14 بازی برای تیم ملی امید ایران به زمین چمن رفت؛ او موفق شد تا در جریان این بازی‌ها 2 بار گلزنی کند.

پورعلی گنجی در سال 2014 از لیست بازیکنان تیم ملی امید ایران کنار گذاشته شد تا در سال 2015 با لباس تیم ملی بزرگسالان کشور در مسابقات حاضر شود.

باشگاه العربی دوحه

پورعلی گنجی پس از اتمام قراردادش با تیم السد قطر راهی بلژیک شد اما حضور او در بلژیک چندان طولانی نبود. او که برای فصل 2019-2018 با تیم اوپن بلژیک قرارداد بسته بود پس از انجام 7 بازی بلژیک را به مقصد دوحه ترک کرد و قرارداد او با تیم بلژیک منحل شد.

مرتضی پورعلی گنجی دو فصل 2019-2018 و 2020-2019 را در لیگ ستارگان قطر برای تیم العربی دوحه به زمین چمن رفت. او مجموعا در 22 بازی حضور داشت و در جریان این بازی‌ها 2 گل به نفع تیم العربی به ثمر رساند.

افتخارات مرتضی پورعلی گنجی

در ادامه برای شما تمام افتخارات و جوایز تیمی و فردی مرتضی پورعلی گنجی را در جدول قرار داده‌ایم:

            تیم               

سال قهرمانی

نام مسابقه

السد

2017

قهرمان جام امیر قطر

السد

2017

قهرمان جام شیخ جاسم قطر

السد

2017

قهرمان جام ولیعهد قطر

پرسپولیس

1402-1401

قهرمان لیگ برتر خلیج فارس

پرسپولیس

1402-1401

قهرمان جام حذفی

پرسپولیس

1402

قهرمان سوپرجام