اخبار وریا غفوری در رسانه‌ها

circle

آخرین اخبار وریا غفوری

وریا غفوری، فوتبالیست 36 ساله کشورمان، یکی از محبوب‌ترین چهره‌ها در فوتبال ایران است. او ورزش حرفه‌ای فوتبال را از 20 سالگی با تیم پاس همدان آغاز کرد و در کارنامه فوتبالی خود سابقه عضویت در تیم‌های چون باشگاه‌ سپاهان، استقلال، فولاد خوزستان و ... را دارد. عناوین قهرمانی متعددی در کارنامه وریا دیده می‌شود که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به عنوان قهرمانی در لیگ برتر و قهرمانی در جام حذفی ایران اشاره کرد. در ادامه این مطلب قصد داریم بیوگرافی کاملی از وریا غفوری، این فوتبالیست باسابقه و خوش نام ایرانی را با شما به اشتراک بگذاریم.

بیوگرافی وریا غفوری

وریا غفوری متولد 28 آبان سال 1366 شمسی است که در شهرستان سنندج، استان کردستان در خانواده‌‌ای کرد به دنیا آمد. وریا برخلاف نظر خانواده‌اش که بسیار موافق ادامه تحصیل او در دانشگاه بودند، به دلیل علاقمندی بسیار زیاد به فوتبال درس را رها کرد و با ورود به تیم جوانان سنندج پا به زمین چمن گذاشت.

به گفته خودش او از سنین بسیار کم شیفته‌ی ورزش فوتبال و طرفدار دو آتیشه تیم استقلال بود. تاجایی که این هواداری از استقلال و کری خوانی قرمز و آبی باعث شده بود در مدرسه دعوا با همکلاسی خود کند و سرش بشکند. جرقه ورود غفوری به دنیای فوتبال از سن 11-10 سالگی با تیم محلات و مدارس شهرش زده شد. او از همان ابتدا علاقمند به بازی در خط حمله بود، به همین خاطر حالا هم به عنوان یکی از مدافعان تهاجمی لیگ ایران شناخته می‌شود!

این بازیکن محبوب کشورمان فوتبال مبتدی را از تیم جوانان توحید در سنندج آغاز نمود، بعدها در تیم‌های پیکان تهران، تیم ملی جوانان ایران، پاس همدان، باشگاه شهرداری تبریز، نفت نوین تهران، سپاهان اصفهان و باشگاه استقلال درخشید و افتخارات تیمی و فردی متعددی کسب کرد.

وریا غفوری در طول سال‌های فعالیتش همیشه جز خوش نام‌ترین بازیکنان فوتبال ایران بوده که در 432 بازی باشگاهی و 28  بازی ملی حضور داشته است. او در مجموع این بازی‌ها بیش از 40 گل و 32 پاس منجر به گل را به نام خود به ثبت رسانده است.

زندگی شخصی

وریا غفوری متولد 28 آبان 1366 است که در محله مبارک آباد، پای کوه آبیدر سنندج متولد شده است. او اهل خانواده‌ای کرد از طبقه متوسط جامعه است که بیشتر از هرچیز به درس وریا اهمیت می‌دانند. حتی خانواده او برای اینکه وریا به دلیل تاریخ تولدش یک سال از تحصیل عقب نماند شناسنامه او را برای 29 شهریور 1366 گرفتند. اما وریا برخلاف میل خانواده علاقه به فوتبال را در ذهن و جان خود پروراند و در نهایت فعالیت حرفه‌ای در عرصه فوتبال را به تحصیل ترجیح داد.

غفوری بازیکن محبوب کارلوس کیروش سرمربی سابق تیم ملی بزرگسالان فوتبال ایران بود که در سال 93 برای بازی در تیم ملی دعوت شد و در پست تخصصی دفاع راست بازی‌های درخشانی را از خود به نمایش گذاشت. وریا به ببر کُرد کوهستان معروف است. او سه خواهر دارد. شادی غفوری و شتاو غفوری دو خواهر وریا هستند اما نامی از خواهر سوم وریا در مصاحبه‌ها برده نشده است.

نام وریا را پدرش انتخاب کرد، کردها در انتخاب نام همیشه بی‌نظیر عمل می‌کنند. وریا یک اسم اصیل کردی به معنی زرنگ و هوشیار است، آوای خوبی دارد و به راحتی در ذهن‌ می‌نشیند. البته نمی‌توان انکار کرد که ماندگار شدن نام وریا در ذهن‌ها بیش از هرچیز نتیجه عملکرد خارق‌العاده‌اش در عرصه فوتبال، رفتار حرفه‌ای و اخلاق مدار بودنش در زندگی غیر کاری بوده است.

قد وریا غفوری 178 سانتی متر است. او از نوجوانی پا به زمین چمن گذاشت و فعالیتش را با تیم‌های محله‌ای و تیم مدرسه آغاز کرد. خانواده و مخصوصا پدر وریا کاملا مخالف فوتبالیست شدن پسرشان بودند. آن‌ها انتظار داشتند وریا با ادامه دادن درس و دریافت مدرک دانشگاهی در مقاطع بالا به موفقیت دست یابد. اما وریا هیچ زمان نتوانست از علاقه‌ای که به ورزش فوتبال داشت، دست بکشد. او فوتبال را از سطح مبتدی آغاز کرد و توانست بدون عضویت در هیچ تیمی به تیم ملی جوانان دعوت شود. او درباره نظر خانواده‌اش نسبت به فوتبال این‌طور می‌گوید:

(( پدرم از همان کودکی به شدت مخالف فوتبال بازی کردنم بود و دوست داشت من به جای ورزش حرفه‌ای درس بخوانم و شغل خوبی برای خودم دست و پا کنم. اما من عشقم فوتبال بود، از دوران ابتدایی تا نوجوانی تمام فکر و ذکرم فوتبال شده بود و نتوانستم از این علاقه جدا شوم، در نهایت هم فوتبالیست شدم.))

او درباره علت مخالفت پدر با فوتبالیست شدن وریا غفوری اینطور می‌گوید:

((پدرم همیشه می گفت به جای این کارها بهتر است به دنبال درس و مشقم باشم. پدرم دوست نداشت من هم مانند خودش که درس نخوانده بود سختی بکشم و به همین دلیل اصرار داشت به دنبال درس بروم تا برای خودم نامی دست و پا کنم، شغل خوبی داشته باشم و حقوق خوبی دریافت کنم. اما من به عشق فوتبال زندگی کردم.))

ازدواج با مونا اردلان و فرزندان

وریا غفوری در همان سال‌های شروع فوتبال با مونا اردلان آشنا شد؛ بعد از مدت کوتاهی خبر ازدواجشان به صورت رسمی منتشر شد. این زوج معروف  هردو اصالتا کرد هستند و پیش از ازدواج آشنایی فامیلی داشتند. مونا اردلان متولد دی 1367 است. از تصاویر و ویدیوهای اینستاگرامی خانوم اردلان مشخص است که ایشان نیز مانند همسرشان به دنیای ورزش حرفه‌ای علاقمند هستند.

غفوری و مونا اردلان یک پسر بنام رادین و یک دختر بنام بارین دارند. رادین غفوری اولین فرزند این زوج است که در سال 1392 به دنیا آمد و در حال حاضر 10 سال دارد. او مانند پدرش علاقمند به فوتبال است. رادین چندسالیست که به عضویت مدرسه فوتبال استقلال درآمده  و درست همچون کودکی‌های پدرش، یک استقلالی متعصب و دو آتیشه است.

بارین غفوری، دختر این زوج، متولد سال 96 است و 6 سال دارد. وریا در یکی از مصاحبه‌های خود درباره نامگذاری فرزندانش اینطور می‌گوید:

((همیشه دوست داشتم نامی را برای فرزندم انتخاب کنم که بااصالت باشد و معنای زیبایی داشته باشد. رادین نامی بود که من و همسرم برای پسرمان انتخاب کردیم. رادین انتخاب هر دوی ما بود و از بین گزینه های مختلفی که برای نام فرزندمان داشتیم این اسم بیشتر نظرمان را جلب کرد و در نهایت رادین را به عنوان نام پسرمان انتخاب کردیم. رادین به معنای بخشنده و جوانمرد است.))

او همچنین در مصاحبه‌ای اعلام کرد برخلاف پدرش که مخالف ورزش فوتبال و فوتبالیست شدن وریا بود، دوست دارد پسرش هم پا به عرصه فوتبال بگذارد و در این حوزه بسیار موفق عمل کند. او در این باره می‌گوید:

((برای من درس خواندن رادین مهم است؛ اما دوست دارم در کنار درس فوتبال را هم به شکل حرفه‌ای دنبال کند و یک فوتبالیست تحصیلکرده شود.))

وریا غفوری در رابطه با همسر مونا اردلان می‌گوید:

(( همیشه مدیون خانواده و به خصوص مدیون زحمات همسرم در زندگی مشترکمان هستم. جا دارد از همسرم تشکر کنم که در شرایط بسیار سخت کنارشان نبودم و همیشه مسئولیت زیادی بر عهده همسرم بوده است. قول می دهم بعد از فوتبالم جبران کنم و همیشه کنارشان باشم.))

آغاز فوتبال حرفه‌ای

وریا غفوری فوتبال را از دوران مدرسه و پس از آن از تیم جوانان توحید سنندج در شهر محل تولدش آغاز کرد. او پس از تیم جوانان توحید راهی تیم اصناف قروه شد و برای مدت کوتاهی در کنار شاگردان این باشگاه به زمین چمن رفت. غفوری در فوتبال به تیم قروه بسنده نکرد، او در عرصه فوتبال افق‌های دورتری را برای خود می‌دید به همین دلیل در سال 1382 راهی تهران شد و در تست‌های باشگاه جوانان پیکان شرکت کرد، هرچند که وریا تست‌ها را با موفقیت پشت سر گذاشت اما به دلیل نداشتن خوابگاه و عدم توانایی برای اجاره خانه در پایتخت، ناچارا به سنندج بازگشت.

او پس از حضور در بازی‌های آسیایی 2004 در کنار تیم ملی جوانان فوتبال ایران به چشم دیگر باشگاه‌ها آمد و تا حدودی شناخته شد. همین موضوع سبب خیری شد تا غفوری با امضای قراردادی به عضویت تیم امید پاس همدان در بیاید، این اولین قدم وریا برای ورود به عرصه فوتبال حرفه‌ای بود.

غفوری در سال 1389 به تیم شهرداری تبریز پیوست پس از دوسال به عضویت تیم نفت تهران درآمد و قرارداد دو ساله‌ای را برای بازی در این باشگاه امضا کرد. وریا در سال 93 قرارداد سپاهان را امضا کرد و برای دو سال به اصفهان رفت. در تیم سپاهان بود که او طعم شیرین اولین قهرمانی در لیگ برتر را چشید. غفوری پس از اتمام قراردادش در سپاهان به عضویت استقلال تهران، تیم محبوب کودکی‌اش، درآمد، سپس در سال 1400 به فولاد خوزستان پیوست و در نهایت در سال 1402 از عرصه فوتبال خداحافظی کرد.

باشگاه نفت تهران (2014-2012)

وریا غفوری در دو فصل 2013-2012 و 2014-2013 برای تیم نفت تهران بازی کرد. او در قرارداد دوساله‌اش با این باشگاه مجموعا در 63 بازی حضور داشت. او 3 گل و 4 پاس منجر به گل را برای تیم نفت تهران به ثمر رساند.

وریا سال 92 پس از اتمام قراردادش با تیم نفت تهران به باشگاه سپاهان اصفهان پیوست.

باشگاه سپاهان (2016-2014)

در تیرماه 1393 از غفوری برای پیوستن به باشگاه سپاهان اصفهان دعوت شد. وریا یک قرارداد دو ساله را با تیم سپاهان امضا کرد. به موجب این قرارداد به مدت دو سال 51 بازی را با 4 گل و 2 پاس منجر به گل در این باشگاه به نام خود به ثبت رساند.

بازی در تیم ملی ایران 

یکی از افتخارات وریا غفوری در کارنامه حرفه‌ایش، داستان پیوستن به تیم ملی جوانان فوتبال ایران در سن 18 سالگی‌ست. وریا در سال 82 بدون عضویت در هیچ باشگاهی، بی آن که تیمی داشته باشد از سوی تیم ملی جوانان برای پیوستن به باشگاه ملی دعوت شد. او توانست با مهارتی که در نتیجه تمرینات شخصی بدست آورده بود در تست‌ تیم ملی جوانان امتیاز لازم را برای پذیرش کسب کند. در نهایت او توانست در سن 18 سالگی برای اولین بار با پیراهن تیم ملی جوانان کشور در بازی‌های آسیایی حضور داشته باشد.

پس از آن غفوری برای پیوستن به تیم ملی بزرگسالان تا سال 1393 صبر کرد. در نهایت به دعوت کارلوس کی‌روش در سن 26 سالگی به عضویت تیم ملی بزرگسالان فوتبال ایران درآمد. وریا غفوری بازیکن اثرگذار ملی در جام ملت‌های آسیا 2015 به صورت فیکس در تمامی بازی‌ها به زمین چمن رفت. او در اکثر اردوهای تیم ملی بزرگسالان فوتبال حضور داشت و نامش در لیست بازیکنان مورد علاقه کی روش دیده می‌شد.

درست زمانی که تمامی طرفداران منتظر بودن وریا را در جام جهانی 2018 در زمین بازی در کنار دیگر اعضای تیم ملی ایران ببینند خبر حذف غفوری از لیست اعزامیان جام جهانی روسیه شنیده شد. خط خوردن نام این بازیکن فوتبال خوش سابقه و محبوب از لیست اعزامیان جام جهانی و در مقابل اضافه شدن بازیکنانی چون محمدرضا خانزاده و رامین رضاییان به لیست اعزامیان صدای اعتراض هواداران را بلند کرد اما در نهایت این اعتراضات راه به جایی نبرد.

غفوری نتوانست در هیچ کدام از مسابقات جام‌های جهانی در تیم ملی کشورمان حضور داشته باشد. تنها تورنمنت مهم وریا در سال‌های عضویتش در تیم ملی، حضور او در جام ملت‌های آسیای 2019 در کشور امارات بود. او در مجموع در 28 بازی ملی حضور داشت.

باشگاه استقلال تهران  (2022-2016)

وریا غفوری پس از پایان قراردادش با تیم سپاهان اصفهان از سوی تیم استقلال برای عقد قرارداد دو ساله به این باشگاه دعوت شد. فصل اول حضور وریا در استقلال تهران چندان نتیجه‌ای به دنبال نداشت. از آنجایی که غفوری در فصل 1396-1395 با مصدومیت روبرو بود نتوانست در بازی‌ها حضور داشته باشد، نیمکت نشین شدن وریا در این فصل شایعاتی هم به دنبال داشت. باور عموم بر این بود که عملکرد ضعیف غفوری در ورود به استقلال باعث شده تا در لیست مازاد قرار بگیرد و با این اوصاف حضور در فصل بعدی باشگاه استقلال را از دست می‌دهد. اما در حقیقت وریا با مصدومیت‌های شدیدی روبرو بود که مانع از ورود او به زمین می‌شد.

در فصل 1397-1396 با روی کار آمدن وینفرد شفر سرمربی اسبق تیم استقلال تهران وضعیت وریا در تیم رو به بهبود رفت، او توانست در دومین فصل حضورش در باشگاه استقلال خود را به یکی از مهره‌های اصلی تیم تبدیل کند. گل غفوری در دربی تهران به تیم پرسپولیس دلیلی برای تمدید مجدد قرارداد وریا برای بازی در فصل سوم حضورش در تیم استقلال بود.

در خبرها اینطور نقل شده که برای تمدید قرارداد خود با استقلال در سال 1397 مبلغ 1.7 میلیارد دریافت کرد. وریا در این فصل مقابل تیم سابق خود یعنی سپاهان اصفهان با بازوبند کاپیتانی استقلال بازی کرد. او چهارمین کاپیتان استقلال پس از امید ابراهیمی، مهدی رحمتی، پژمان منتظری و خسرو حیدری بود.

در آغاز چهارمین فصل حضور وریا غفوری در تیم استقلال، به عنوان کاپیتان اول در بازی‌ها حاضر شد و قراردادش را به مدت دو سال دیگر در باشگاه استقلال تمدید کرد. حاصل بازی وریا در این فصل از باشگاه استقلال یک تساوی خانگی در برابر پیکان تهران، یک برد 4 به یک در مقابل تیم شاهین و یک باخت یک به 2 در برابر تیم ماشین سازی بود.

فصل 1400-1399 پنجمین فصل حضور غفوری در تیم استقلال تهران بود. او در این فصل اولین گل را مقابل مس رفسنجان و دومین گل را در هفته دوم حضورش در بازی مقابل فولاد به ثمر رساند. در هفته نهم نیز یک گل و یک پاس منجر به گل ثبت کرد. این آخرین فصل از حضور غفوری به عنوان کاپیتان در تیم استقلال تهران بود. در پایان این فصل مسئولان باشگاه استقلال از تمدید قرارداد با وریا خودداری کردند.

او در نهایت با 185 بازی تیم استقلال و ثبت 26 گل از این باشگاه خداحافظی کرد.

باشگاه فولاد خوزستان (2023-2022)

باشگاه فولاد خوزستان در فصل 2023-2022 غفوری، ببر کرد کوهستان را به عنوان بازیکن آزاد به جمع شاگردان جواد نکونام افزود. غفوری به دلیل عدم تمدید قرارداد از سوی مسئولان باشگاه استقلال در فصل 1401-1400 به تیم فولاد خوزستان پیوست اما قراردادش را برای فصل بعد تمدید نکرد.

خبرها حاکی از این است که وریا غفوری در خرداد 1402 برای همیشه از فوتبال خداحافظی کرد. با این حساب باشگاه فولاد خوزستان آخرین باشگاهیست که غفوری نام آن را در کارنامه حرفه‌ای خود در عرصه فوتبال ثبت کرد.

جوایز و افتخارات وریا غفوری

در ادامه برای شما تمام افتخارات و جوایز تیمی و فردی وریا غفوری را در جدول قرار داده‌ایم:

نام تیم سال قهرمانی نام مسابقه

سپاهان

2016 -2015

قهرمان لیگ برتر خلیج فارس

استقلال

2017-2018

قهرمان جام حذفی فوتبال ایران

استقلال

2022-2021

قهرمان لیگ برتر خلیج فارس

دستاوردها و جوایز فردی وریا غفوری نیز، شامل موارد زیر است:

  • بهترین مدافع سال لیگ برتر خلیج فارس 1394-1393
  • بازیکن ماه ۹۰ در بهمن 1396 و اسفند 1396
  • بهترین مدافع راست سال نوروز فوتبالی از سال 1395 تا 13900
  • بهترین مدافع راست لیگ قهرمانان آسیا در سال 2018