اخبار علی علیپور در رسانه‌ها

circle

آخرین اخبار علی علیپور

علی علیپور، فوتبالیست 28 ساله محبوب کشورمان، یکی از چهره‌های مطرح فوتبال ایران است. علیپور بازی فوتبال را از 12 سالگی در باشگاه نساجی مازندران در شهر محل تولدش آغاز کرد، در تیم نساجی پا گرفت و در نهایت با ورود به باشگاه پرسپولیس تهران به اوج شهرت خود در فوتبال رسید. علی علیپور در سال‌های فعالیتش در رده نوجوانان و جوانان تیم ملی به میدان رفته‌ است و اکنون نیز در لیگ پرتغال بازی می‌کند. در ادامه این مطلب قصد داریم بیوگرافی کاملی از علیپور، این فوتبالیست خوش نام و رکورددار ایرانی را با شما به اشتراک بگذاریم.

بیوگرافی علی علیپور

علی علیپور در تاریخ 20 آبان 1374 است در شهرستان قائمشهر استان مازندران متولد شد. او پس از کشف استعدادی که در زمینه فوتبال داشت تصمیم گرفت تا تحصیلاتش را نیز در رشته تربیت بدنی ادامه دهد و حالا با مدرک لیسانس تربیت بدنی در پست مهاجم در باشگاه ژیل ویسنته پرتغال به زمین چمن می‌رود.

علیپور بازی فوتبال را از سنین کودکی در تیم‌های مدرسه‌ای آغاز کرد اما آرزوی فوتبالیست شدن با ورود به باشگاه نساجی مازندران در سن 12 سالگی یعنی در سال 1386 به واقعیت پیوست. او سال‌های آموزشی و همچنین سال‌های شروع بازی حرفه‌ای خود را در باشگاه نساجی مازندران در رده نوجوانان این تیم گذراند. در سال 1389 برای یکسال به صورت قرضی به تیم جوانان استیل آذین پیوست و مجدد برای فصل 1391-1390 به نساجی مازندران بازگشت.

علی علیپور پس از خروج از باشگاه نساجی به عضویت باشگاه‌هایی چون سنگ آهن بافق، راه آهن، پرسپولیس، ماریتیمو و ژیل ویسنته درآمد. او تاکنون عناوین بسیاری را در بازی‌های باشگاهی از آن خود کرده است. از جمله این عناوین می‌توان به عنوان آقای گل لیگ برتر فوتبال ایران 1396-97، بهترین گلزن تاریخ پرسپولیس در مسابقات لیگ برتر و مسابقات لیگ قهرمانان آسیا،بهترین مهاجم لیگ برتر و لیگ قهرمانان آسیا اشاره کرد.

در خرداد 1395 خبری مبنی بر ازدواج این ستاره فوتبال کشورمان منتشر و از سمت علیپور تایید شد. تصویر زهرا دژوان همسر علی علیپور در تمام جشن‌ها و مناسبت‌ها در کنار علی دیده می‌شود. این زوج یک فرزند پسر به نام شنتیا دارند. شنتیا علیپور متولد آبان 1395 است.

قد علیپور 1.81 و وزن او 70 کیلوگرم است. این بازیکن مطرح کشورمان توانسته در مجموع در 369 بازی باشگاهی و 3 بازی ملی حضور داشته باشد و در جریان این بازی‌ها بیش از 90 گل به ثمر برساند. او می‌گوید الگوی فوتبالی‌اش در ایران علی دایی و الگوی خارجی‌اش کریستیانو رونالدو است.

دوران فوتبال حرفه ای

علی علیپور رشته فوتبال را از سنین مدرسه آغاز کرد؛ اما از 12 سالگی با پیوستن به تیم نوجوانان نساجی مازندران بود که فوتبال به عنوان یک حرفه در زندگی‌اش جای گرفت. وی در 12 سالگی به عضویت تیم نوجوانان نساجی مازندران درآمد و پس از آن در 15 سالگی به مدت یک سال به استیل آذین پیوست. از 16 تا 17 سالگی مجددا برای تیم اصلی نساجی مازندران بازی کرد و پس از آن راه ورود به عرصه فوتبال حرفه‌ای را در پیش گرفت.

ورود علیپور به عرصه فوتبال حرفه‌ای در 18 سالگی با پیوستن به باشگاه سنگ آهن بافق رقم خورد. او به مدت یکسال در کنار این تیم بازی کرد و با گذشت یک فصل با تجربیات بسیار خوبی که از بازی برای دو تیم نساجی و سنگ آهن کسب کرده بود با قراردادی دوساله راهی تیم راه آهن و لیگ برتر ایران شد.

علی علیپور موفق شد برای فصل 1394-1393 به باشگاه پرسپولیس تهران راه یابد. او موفق شد تا در          فصل 1397-1396 با کسب دو عنوان آقای گل لیگ برتر ایران و بهترین مهاجم سال، به اوج معروفیت خود در فوتبال دست یابد. علیپور برای شش فصل در کنار تیم پرسپولیس تهران به زمین بازی رفت و در نهایت در سال 2020 راهی لیگ پرتغال شد.

در ادامه به بررسی مهم‌ترین تیم‌ها و باشگاه‌هایی که علی علیپور در آن‌ها حضور داشته است، می‌پردازیم.

باشگاه نساجی مازندران

باشگاه نساجی مازندران نقطه شروع زندگی فوتبالی علی علیپور بود. ورود او به عرصه فوتبال با پیوستن به نساجی مازندران اتفاق افتاد و همین موضوع باعث شده که جایگاه باشگاه نساجی در کارنامه عالیشاه بسیار ویژه باشد. او در سال 1386 زمانی که تنها 12 سال داشت به رده نوجوانان این باشگاه پیوست و در نهایت در سال 1390 به تیم اصلی نساجی راه یافت.

باشگاه سنگ آهن بافق

علی علیپور در سن 17 سالگی پس از اتمام عضویتش در تیم نساجی مازندران جذب تیم  سنگ آهن بافق شد. بازی در تیم سنگ آهن برای علیپور به منظور خروج از خانه و راهی نو به سمت فوتبال حرفه‌ای بود. او برای فصل 1392-1391 با این تیم قرارداد بست و برای یک فصل در کنار تیم سنگ آهن به زمین چمن رفت.

علیپور به طور رسمی در 25  بازی برای سنگ آهن بافق حضور داشت و در جریان این بازی‌ها 3 گل به ثمر رساند.

باشگاه راه آهن

باشگاه راه آهن نقطه عطف زندگی فوتبالی علی علیپور بود. او پس از اتمام قراردادش با سنگ آهن بافق راهی باشگاه راه آهن شد و برای دو فصل پیاپی در راه آهن ماند. این اولین تجربه حضور او در دسته لیگ برتر خلیج فارس بود چرا که پیش از آن در کنار تیم نساجی و سنگ آهن در دسته یک یا همان لیگ آزادگان بازی می‌کرد.

علیپور در مدت دوسال عضویت در این تیم نتیجه‌ای تقریبا مشابه حضورش در تیم سنگ آهن را تکرار کرد. او در 30  بازی برای راه آهن به زمین چمن رفت و در جریان این بازی‌ها 4 گل به ثمر رساند.

باشگاه پرسپولیس

درخشش علی علیپور در تیم راه آهن سبب شد تا از او برای حضور در تیم پرسپولیس دعوت شود. علیپور در دی ماه 1393 با قراردادی یک ونیم ساله راهی پرسپولیس شد و برای 6 فصل پیاپی در کنار تیم ماند. اولین بازی علی در این تیم مقابل مسجد سلیمان رقم خورد و او در همان اولین بازی موفق شد یک گل به نفع تیم پرسپولیس به ثمر برساند.

علیپور موفق شد تا در کنار تیم پرسپولیس به مقام قهرمانی سوپر جام فوتبال ایران و مقام قهرمانی جام حذفی ایران دست یابد. او تنها بازیکن تاریخ دربی تهران است که موفق شد دو بار برای تیمش تک گل 3 امتیازی بزند. او همچنین توانست در یک بازی مقابل تیم ماشین سازی تبریز رکورد سریع‌ترین گل لیگ شانزدهم را به نام خود ثبت کند.

او مجموعا در 211 بازی برای تیم پرسپولیس پا به توپ شده و در جریان این بازی‌ها 11 گل به ثمر رسانده است. از علی علیپور به عنوان بهترین گلزن لیگ برتری پرسپولیس یاد می‌شود؛ او جزو 11 بازیکن برتر تاریخ لیگ خلیج فارس است که توانسته در طول یک نیم فصل بیش از 10 گل برای تیمش به ثمر برساند.

باشگاه ماریتیمو

علی علیپور در مهر 1399 پرسپولیس را برای پیوستن به تیم ماریتیمو پرتغال ترک کرد. او برای دو فصل پیاپی در این تیم حضور داشت. این اولین تجربه بازی این فوتبالیست ایرانی در لیگ پرتغال بود. او موفق شد اولین گل خود برای تیم ماریتیمو را در فصل 2021-2020 در بازی مقابل فا رنسی به ثمر برساند و نتیجه بازی را به یک بر صفر به نفع ماریتیمو تغییر دهد. بعدها دریبل زیبای علیپور در یک بازی مقابل بلننسس مورد تمجید صفحه لیگ پرتغال قرار گرفت. همچنین توانست در بازی دیگر برای تیم ماریتیمو مقابل اروکا عنوان بهترین بازیکن این دیدار را به خود اختصاص دهد.

علی علیپور در مجموع 65  بازی که برای تیم ماریتیمو پرتغال انجام داد 11 گل به ثمر رسانده است. علی توانست در کنار این تیم سابقه گلزنی به بنفیکا، پرافتخارترین باشگاه پرتغال را نیز به کارنامه حرفه‌ای خود اضافه کند.

باشگاه ژیل ویسنته

باشگاه ژیل ویسنته پرتغال در اردیبهشت 1401 با اعلامیه‌ای رسمی، خبر از انتقال علی علیپور به این باشگاه داد. علیپور با عقد قراردادی دو ساله برای فصل 2023-2022 به باشگاه ژیل ویسنته پرتغال پیوست. او توانست در نخستین بازی خود یک گل سه امتیازی به ثمر برساند و نتیجه بازی را به نفع ژیل ویسنته تغییر دهد. علی علیپور در دقیقه 80 به عنوان بازیکن ذخیره وارد زمین شد و تنها پس از 6 دقیقه بازی گل پیروزی را برای تیمش به ثمر رساند.

علی علیپور در مجموع دو فصل حضورش در تیم باشگاهی ژیل ویسنته در 37 دیدار به زمین بازی رفته است و توانسته در جریان این 37 بازی 6 گل برای تیم به ثمر برساند.

تیم ملی جوانان ایران

یکی از افتخارات علی علیپور در کارنامه حرفه‌ایش، حضور او در رده نوجوانان، جوانان و همچنین پیوستن به تیم ملی بزرگسالان کشور است. او که سابقه بازی برای تیم ملی نوجوانان و جوانان ایران را در کارنامه حرفه‌ای خود داشت در سال 2018 توسط سرمربی وقت، کارلوس کی روش برای نخستین بار به اردو ملی بزرگسالان کشور دعوت شد.

علیپور برای نخستین بازی ملی خود مقابل تیم سیرالئون به زمین رفت. دومین بار برای بازی دوستانه برابر سوریه و کره جنوبی به تیم ملی دعوت شد. همچنین سومین حضور او در بازی‌های ملی در تاریخ 21 خرداد 98 مقابل کره جنوبی رقم خورد. علیپور مجموعا در 3 بازی رسمی برای تیم ملی فوتبال ایران به زمین چمن رفته است اما هیچ گلی در جریان این سه بازی توسط این مهاجم ایرانی به ثمر نرسیده است.

او پیش از این در رده نوجوانان برای 6 بازی رسمی به زمین رفت و 3 گل برای تیم ملی نوجوانان کشور به ثمر رساند. همچنین در رده جوانان ملی هم موفق شده بود تا 8 گل برای تیم ملی جوانان کشور به ثمر برساند.

جوایز و افتخارات علی علیپور

در ادامه برای شما تمام افتخارات و جوایز تیمی و فردی علی علیپور را در جدول قرار داده‌ایم:

              نام تیم                

سال قهرمانی

نام مسابقه

 

پرسپولیس

1395-96

1396-97

1397-98

1398-99

 

جوایز و افتخارات علی علیپور

پرسپولیس

1394-95

نایب قهرمان لیگ برتر خلیج فارس

پرسپولیس

96  و 97 و 98

قهرمان سوپر جام فوتبال ایران

پرسپولیس

2018

نایب قهرمان لیگ قهرمانان آسیا

پرسپولیس

1397-98

قهرمان جام حذفی ایران

دستاوردها و جوایز فردی علی علیپور نیز شامل موارد زیر است:

  • آقای گل لیگ برتر فوتبال ایران 1396-97 (با 19 گل)
  • بهترین مهاجم لیگ برتر فوتبال ایران 1396-97
  • بهترین گلزن تاریخ پرسپولیس در مسابقات لیگ برتر (56 گل)
  • بهترین گلزن تاریخ پرسپولیس در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا (10 گل)
  • پنجمین گلزن برتر تاریخ پرسپولیس (72 گل در مسابقات رسمی مختلف)
  • به ثمر رساندن 4 گل در شهرآورد تهران
  • بهترین مهاجم لیگ قهرمانان آسیا 2018
  • منتخب هفته بیست و دوم لیگ برتر پرتغال